...

FUELBOX

Představuje moderní a úsporné řešení pro výdej nafty u malých a středně velkých společností. Jedná se o terminál, který je instalován na výdejní stojan nebo nádrž. V případě zájmu dodáváme i nádrže TruckMaster a FuelMaster o objemu 200 až 9 000 l.

Non-binding inquiry

FUELBOX BENEFITS AND ADVANTAGES

Párování výdejů z Fuelboxu s příjmem do nádrže stroje

Records and identification of persons, vehicles and machines using contactless chips or numeric keypads.

Easy and safe operation

Fuelbox je opatřen LCD displejem s informacemi o tankování (datum, čas, natankované množství v litrech).

Dispensing under online control

The Fuelbox is equipped with a GSM module for transmission of oil receiving and dispensing data into the RMC web application.

Professional maintenance and consulting

Fuelbox je použitelný i na rozvozné cisterny. Systém je schopen ovládat např. výpustní ventily a naviják výdejní hadice.

MAIN AREAS OF FUELBOX USE?

Fuelbox process scheme

The Fuelbox sends recorded fuelling to the server where the data is evaluated by the RMC web application to the end user.

fuelbox_schema

FUELBOX FUNCTIONALITIES

  • At the end of refuelling, the terminal prints a refuelling receipt.
  • Use of one or two level gauges (CAP04 capacitive probe with Teflon lining) with setting the resulting volume as the sum or average of both data (litre, % of the tank filling).
  • Indicates oil leakage signalled through an alarm.
  • Fuelbox is supported by a backup battery. In an event of power disconnection, it sends a request for assistance to RMC and via SMS to mobile phones for 10 hours.
  • The request for help is also sent in a case of an unreasonable drop in diesel oil level in the tank and also in case of an unauthorized change of its location.